TÜRKİYE

Panama'da yeni neslin yolu açılıyor

Panama'da yeni neslin yolu açılıyor

Modern dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Panama Kanalı, Bosch Rexroth teknolojisini kullanan çok önemli bir gemi trafiği kanalıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi Panama Kanalı, Orta Amerika'nın en güneyindeki ülke olan Panama kıstağını ortadan ikiye böler. Ünlü kanalın batı girişi, Panama nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı başkent Panama City'de bulunur.

Kanal 1914 yılında açıldığında deniz ticaretini derinden etkiledi; artık gemilerin Güney Amerika'nın ucundaki Cape Horn'un tehlikeli sularını aşması gerekmeyecekti. Kanalın bir ağzından giren gemiler havuz sistemiyle 26 metre yükseltilir ve 82 kilometre uzunluğundaki kanalın diğer tarafından çıkar. Havuz bölmesi geçitlerini çalıştıran sistemlerin orijinal mekanik sürücülerinin yerini alan Bosch Rexroth hidrolik sistemi, verimliliği ve işlevselliği artırdı.

Bu yıl 100. yaşını kutlayan kanalı genişletme projeleri devam ediyor. Bu proje dahilinde yeni havuzlar kurulacak ve hidrolik sistemleri sağlaması için bir kez daha Bosch Rexroth teknolojisinden faydalanılacak. Yeni havuzlar, şu an kanaldan geçemeyecek kadar büyük olan gemilerin geçebilmesini sağlayacak.

Daha fazla gemi. Daha iyi kanal yönetimi.

Bunu biliyor muydun?

Daha fazla gemi. Daha iyi kanal yönetimi.

Panama Kanalı'nın Bosch Rexroth tarafından geliştirilen yeni havuzları:

1. Tatlı su tüketimini mevcut havuzlara kıyasla %7 azaltacak.

2. Bölgenin su kaynağının sürdürülebilir şekilde korunmasını sağlayacak.