TÜRKİYE

San Francisco'da bilimkurgu: Sürüşün geleceği

San Francisco'da bilimkurgu: Sürüşün geleceği

Bir düğmeye basın ve "Beni işe götür!" deyin: Bu, sürüşün geleceği olabilir mi? California'nın Palo Alto kentindeki Bosch araştırmacıları, otomatik sürüş çözümlerinin geliştirilmesine öncülük ediyor.

San Francisco Bay Area'da bulunan Palo Alto, küçük bir şehir olmasına rağmen son derece ünlüdür. Silikon Vadisi'nin doğum yeri olarak kabul edilen, Stanford Üniversitesi'nin bulunduğu bu şehir, ileri teknoloji alanında dünya lideridir ve geleceğe yönelik sürüş sistemleri üzerinde çalışan Bosch araştırmacıları için ideal bir test merkezidir.
Bilimkurgu hikayelerini andıran bu heyecan verici teknolojik araştırmaların ana hedefi, sürücülere güvenlik ve konfor sağlayacak çözümler geliştirmek ve test etmektir. Araç içindeki entegre sensörler, kontrol cihazları ve ağ bağlantısı konseptleri; otomatik park etme, tahmini acil durum freni ve şeritte kalma yardımı gibi işlevleri mümkün kılar. Bu işlevler ve daha birçoğunun günlük hayatımıza girmesinin önündeki en büyük engel, otomatik araçların şoförlü araçlarla nasıl bir arada kullanılacağı. Bildiğimiz bir şey varsa o da bunun devrimle değil, evrimle gerçekleşeceği.

Gelecek burada

Bunu biliyor muydun?

Gelecek burada

1. Almanya ve California'da 5000'den fazla Bosch mühendisi, güvenlik ve sürücü destek sistemlerini geliştirmek için çalışmaktadır.

2. 2014 yılı itibariyle yalnızca en az bir sürücü destek sensörüne sahip araçlara üstün güvenlik derecesi verilecektir.