TÜRKİYE

Şangay Dünya Finans Merkezi'nde Güvenlik

Şangay Dünya Finans Merkezi'nde Güvenlik

Şangay'ın siluetinde mimari açıdan çok farklı binalar yer alıyor. Bunlardan biri de Şangay Dünya Finans Merkezi. Bu gökdelenin güvenliğinin sağlanmasına Bosch yardım ediyor.

Şangay, dünyanın en kalabalık şehirlerindendir. Patlayan Çin ekonomisinin vitrini ve modern Çin'in doğum yeri olarak kabul edilir. Şangay Dünya Finans Merkezi de bu şehirde yer alan yeniliğin işaretlerinden biridir.
2008 yılında tamamlanan 492 metre yüksekliğindeki SWFC, dünyanın en uzun üçüncü binasıdır. 101 katlık perakende mağaza alanı, otel, yerleşim katları, ofisler ve konferans merkezi bulunan bu binanın emniyeti ve güvenliği, inşaat sırasında en önem verilen konuydu. İnşaatı sırasında kritik güvenlik özellikleri eklenen SWFC'nin ayrıca güvenilir ve net dijital anons ve acil tahliye sistemine ihtiyacı vardı. Bu ihtiyacı karşılayan Bosch oldu. 200'den fazla amplifikatör ve 4500'den fazla hoparlörden oluşan dört Bosch Praesideo sistemi kurularak bugüne kadarki en büyük ve karmaşık sistemlerden biri oluşturuldu. Bu sistemler, acil durumlarda parazit veya sinyal bozulması olmadan konuşma anlaşılırlığı ve dijital kalitede ses sağlıyor.

Zor görev

Bunu biliyor muydun?

Zor görev

1. SWFC'nin inşaatı 10 yıldan fazla sürdü. Bu süre zarfında rüzgar basıncı gibi olası felaketlere dayanabileceğinden emin olmak için baştan tasarlandı.

2. SWFC'nin inşaatına yaklaşık 850 milyon ABD doları harcandı.