TÜRKİYE

Quigo ile Sokak Sanatı

Bir grafitti sanatçısı eski bir endüstriyel binaya gider. Şablon ve Bosch Quigo kullanarak duvara spreyle bir figür çizer. Ancak Quigo lazer çizgisi figüre büyülü bir şekilde hayat verir ve figür yaratıcısından kaçar. Onu tekrar yakalayabilecek midir?

Quigo nedir?

Quigo nedir?

Teaser link icon
Quigo nedir?
Bir şablon figüre nasıl hayat verirsiniz?

Bir şablon figüre nasıl hayat verirsiniz?

"Şablona hayat ver" filminin yapımcıları, sahne arkasının perdelerini aralıyor.

Bir şablon figüre nasıl hayat verirsiniz?

"Şablona hayat ver" filminin yapımcıları, sahne arkasının perdelerini aralıyor.

Teaser link icon
Yapım

İLGİLİ Bağlantılar

Grafitti hayat kazanıyor

Filmde bir grafittiye Quigo lazer çizgisiyle hayat veriliyor. "Şablona hayat ver" filmi için toplamda 294 şablon kullanıldı.

"Şablona hayat ver" filminin sanat yönetmeni Timo Peiseler'in filmde iletmek istediği fikir, kendisinin de açıkladığı gibi dünyayı daha güzel bir yer haline getirmekti. "Bu hem Quigo hem de sokak sanatını kapsıyor." diyor. Zaten sokak sanatında şablon kullanımı, grafitti sanatçıları arasında gitgide popülerleşiyor. Tıpkı evini kendi kendine dekore etmeyi sevenler gibi grafitti sanatçıları da halka açık alanları şablon görüntülerle süslüyor. Bunların en ünlülerinden biri, İngiliz sokak sanatçısı Banksy. "Bu sanatçılar genellikle sanat eğitimi almamıştır. Bu yüzden kendilerine yardımcı olması için şablon kullanırlar." diye ekliyor Stuttgart’taki V4 ajansından Peiseler'in meslektaşı Sascha Haas. Şablonlar bu açıdan Quigo ile paralellik taşıyor: Doğru araçlarla amatörler bile profesyonelce çalışabilir.

Haas ve Peiseler, Quigo ve spreyle boyanan bir şablon figürün başrolünü oynayacağı film için eski bir fabrika aradı.

"Şablona hayat ver" filminde lazer çizginin bir araçtan çok daha fazlası olmasını, aktif bir rol oynamasını istediler. Haas, "Çizgi duvara hayat veriyor." diyor. "Figürün hareket etmesini sağlıyor."

Sanatçı ile eseri arasında bir kovalamaca yaşanması ve Quigo lazer çizgisinin yardımcı olması fikrinde hızla karar kıldılar. Haas ve personelinden üç kişi, figürü hareket ettirmek için mavi bir duvar önünde gerçek insanları uygun pozlarda fotoğrafladı ve daha sonra bunları dijital olarak kesip çıkardı. Figürün hareketlerinin film boyunca gerçekçi gözükmesi için 294 şablon kullanmaları gerekti. Grafitti sanatçısı binada canlı olarak filme alındı ve her şey daha sonra birleştirildi. Film üzerinde iki ay boyunca dört kişi çalıştı. Haas, "Bunu evde kendi başınıza yapmak isteseydiniz bir yılınızı alırdı." diyor. Bu gene de teorik olarak mümkün.

Grafitti hayat kazanıyor
Grafitti hayat kazanıyor