TÜRKİYE

Veri maden

Shi kodu

Xiahan Shi yararlı bilgiler için sonsuz veri yığınlarına dönüşen kodlar yazıyor. Algoritmaları, örneğin hangi arabaların tamire gitmesi gerekeceğini, ne zaman ve neyin yanlış olduğunu tahmin edebilir. Veri madenciliği gelecek için önemli bir güçtür.

Veri madenciliği aynı zamanda bağlı ürün hatları sayesinde endüstriyel işlemlerin geliştirilmesini sağlar. Sensörler veri sağlarken algoritmalar olası aşınmaları ve yıpranmaları tespit eder ve zamanında bakım için bilgi sağlar. Teknik olarak tüm bunlar son derece karmaşıktır. Xiahan Shi şunları söylüyor: "Zaten bir süredir gerekli algoritmalara sahibiz. Ama şu an sadece yeterli bir ölçekte veri toplayabiliyoruz. Ayrıca, bilgisayarlar şu anda birkaç milyar veri noktasına algoritma uygulamak için yeterli güce sahip." Birbirine bağlı sunuculardan oluşan kümeler sayesinde bu büyük hesaba dayalı görevler aynı anda çalışan binlerce işlemci üzerinden gerçekleştirilebilir. Bosch dünya genelinde bu tür birkaç küme işletmektedir. Xiahan Shi gibi uzmanlar bu süreçte önemli bir role sahiptir; milyarlarca veri noktasını etkili ve paralel şekilde işleyebilmeleri için bilgisayarları programlamaları gerekir.
Xiahan Shi Bosch'ta her gün çok sayıda farklı alanlardan iş arkadaşlarıyla iletişim kuruyor. Matematik öğrenimi gören Xiahan Shi şunları söylüyor: "Bosch birçok alandan oluşuyor. Her alandan araştırmacılar Renningen'de bir araya geliyor. Ayrıca Silikon Vadisi'ndeki ekibimizle ve Stanford Üniversitesi gibi ortaklarımızla yakın şekilde çalışıyoruz. Burada gerçekten kayda değer buluşlar yaratabiliriz."

Ve Xiahan Shi gibi yetenekli yazılım uzmanlarına olan ihtiyaç büyüyor. Veri bilimcileri hangi becerilere sahip olmalıdır? "Yazılımı bilmeleri ve kendi başlarına yazabilmeleri gerekir. Aynı zamanda matematik, istatistik ve makine öğreniminden anlamaları gerekir."

"Geleceğin buluşları yazılımdan çıkacaktır"

 

- Xiahan Shi

Teaser link icon

İLGİLİ Bağlantılar