TÜRKİYE

Sensör ülkesine merhaba

Nesneler hissedebilir

MEMS sensörleri günlük hayatta çığır açıyor. Egzersiz bileklerinde fiziksel faaliyeti ölçüyor ve insanların daha sağlıklı olmalarını sağlıyor. Arabalarda gözün göremeyeceği tehlikeli durumları tespit ediyor. Ve akıllı telefonlarda ekranın yönlendirilmesini ayarlıyor. Renningen'de, Reinhard Neul bu sensörleri bağlı dünyanın daha da iyi araçları haline getirmeye çalışıyor.

Neul şunları söylüyor: "Gelecekte neredeyse tüm günlük eşyaların sensörlerle donatılması kuvvetle muhtemel." "Sensörler nesnelerin, tıpkı biz insanlar gibi hissetmeyi öğrenmelerini sağlıyor. Bilgi topluyorlar, bunun yanı sıra nesnelerin birbiriyle bağlantısı için önemli bir teknoloji görevi görüyorlar." MEM (mikro elektromekanik sistemler) sensörleri halihazırda sıcaklık, atmosfer basıncı, hareketler, nem, gaz ve daha fazlası gibi çok çeşitli olguları kaydedebiliyor ve kullanabiliyor.
Renningen'de amaç bu özellikleri daha da geliştirmek. Bunu yapmak için araştırma kampüsünde mükemmel koşullar oluşturuldu. Bu koşullar arasında tesis içine modern ve temiz bir oda kurmak da vardı; çünkü en küçük toz parçacıkları bile MEMS yapılarının geliştirilmesi sırasında büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle Bosch, Renningen'de en gelişmiş teknik özelliklere sahip temiz bir oda inşa etti. Odaya giren tüm hava en fazla 370 metreküp başına partikül sayısını azaltan özel bir filtreleme işlemine tabi tutuluyor. Kıyaslama bakımından tipik bir şehir ortamında bir metreküp havada yaklaşık 35 milyon partikül bulunmaktadır.
Neul şunları söylüyor: "Böyle bir çalışma ortamında sürekli sensörlerin yeni uygulama alanlarını araştırmak çok keyifli." Bu uygulama alanları çeşitlilik de göstermektedir. Örneğin, sensörler gelecekte hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bunama ve postural rahatsızlıklar insanların hareket ettiği şekilde kendi kendine değişiklikler göstermektedir. Sensörler erken bir aşamada teşhis edilebilecek ve tıbbi koşullarla tedavi edilebilecek bu değişiklikleri tespit edebilir.

"Sensörler nesnelerin bağlantısı için önemli bir teknolojidir."

 

-Reinhard Neul

Teaser link icon

İLGİLİ Bağlantılar