Ana içeriğe geç
Bosch Türkiye
Yaşam için teknoloji

Bosch Türkiye

Bosch Türkiye, ‘Mobilite Çözümleri’, ‘Enerji ve Bina Teknolojileri’, ‘Sanayi Teknolojileri’ ve ‘Tüketim Malları’ alanlarında beş ayrı şirket ile İstanbul, Bursa, Kocaeli, Manisa ve Tekirdağ’da faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye’de ilk kez 1910 yılında kurulan bir temsilcilikle faaliyetlerine başlayan Bosch Grubu, ilk fabrikasını 1972 yılında Bursa’da kurmuştur. 2020 yılı finansal sonuçlarına göre 18.400 çalışana sahip olan, 26,2 milyar TL ciro ve 16 milyar TL ihracat gerçekleştiren Bosch Türkiye’nin, Bursa, Manisa ve Tekirdağ’da dört Ar-Ge Merkezi ve İstanbul’da Tasarım Merkezi bulunmaktadır. Ülkenin önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçilerinden biri olan Bosch Türkiye bünyesinde;

  • Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Sanayi Ticaret A.Ş.
  • Bosch Rexroth Otomasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. faaliyet göstermektedir.

Bosch Grubu’nun Türkiye’deki en büyük şirketi olan Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş., ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe üretim, geliştirme, satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üç fabrikasında, sektörün önde gelen otomotiv üreticileri için Güç Aktarma Çözümleri üretmektedir. Ayrıca dizel ve benzinli enjektörleri Ar-Ge Merkezi ile yeni teknolojiler geliştirmektedir. Özel makine imalatı ATMO iş kolu; montaj sistemleri, özel makine tasarımı ve imalatı çalışmalarını da Bursa’da sürdürmektedir. Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinin Otomotiv İlk Donanım, Otomotiv Yedek Parça, Elektrikli El Aletleri ve Bina Teknolojileri satış ve eğitim ofisleri ile Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Sanayi Ticaret A.Ş. şirketinin satış organizasyonu ise Küçükyalı’daki Bosch Türkiye ve Orta Doğu Genel Merkez binasında faaliyet göstermektedir. Ayrıca Bosch Türkiye Genel Merkezi’nde grow Start-up platformu ve Tasarım Merkezi de bulunmaktadır. Bosch Türkiye ve Orta Doğu Genel Merkezi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 15 ülkenin merkezi konumundadır. Küçükyalı’daki Genel Merkez binasından yönetilen bölgede, Türkiye’nin yanı sıra Afganistan, Bahreyn, Irak, İsrail, Ürdün, Kuveyt, Umman, Yemen, İran, Suudi Arabistan, Lübnan, Pakistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar bulunmaktadır.

Bosch Termoteknik, enerji verimli ısıtma sistemleriyle sıcak su çözümlerinde Avrupa’nın lider tedarikçisi olup, Duvar Tipi Kombiler, Yer Tipi Kazanlar, Sıcak Su, Isı Pompaları, Havalandırma ve İklimlendirme ile Ticari Ürünler olmak üzere altı global iş kolunu kapsamaktadır. Bosch Termoteknik Türkiye ise duvar tipi kombi ve komponentlerini Manisa Fabrikası’nda üretmektedir. Manisa Fabrikası, 1.119 çalışana sahip olup; güçlü kapasitesiyle Bosch Termoteknik’in hem iç pazardaki hem de yurt dışındaki faaliyetlerini karşılayacak düzeyde üretim gerçekleştirmektedir. Bosch Termoteknik Türkiye üretiminin yüzde 70’ini ihraç etmekte; Avrupa, Kafkaslar, Orta Doğu, Körfez Bölgesi, Latin Amerika ve Uzak Doğu’daki toplam 41 ülkeye 750’den fazla farklı tip cihaz göndermektedir. Bosch Manisa Fabrikası, tüm dünyaya yaptığı satışla Türkiye’nin en büyük 43. ihracatçısıdır ve iklimlendirme sektörünün ihracat lideri unvanına sahip bulunmaktadır. Bosch Rexroth üstün teknoloji ve benzersiz endüstri bilgisiyle dünya çapında makine ve fabrika mühendisliği çalışmalarını desteklemektedir. Müşterilerine, fabrika otomasyonundan endüstriyel hidrolik ve mobil uygulamalara kadar çok çeşitli sektörlerde; hidrolik, elektrikli tahrik ve kontrol, dişli teknolojileri ve doğrusal hareket ve montaj teknolojilerini tek kaynaktan ulaştırmaktadır. Makinelerin onarımı, bakımı ve modernizasyonu için kapsamlı bir servis hizmeti yelpazesi sunmaktadır. Bosch Rexroth Otomasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bursa Merkez ve Gebze Şube olarak operasyonel açıdan ikiye ayrılmıştır. Bursa’daki üretim faaliyetlerini mülkiyeti kendine ait olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında, satış ve servis operasyonlarını ise TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Gebze (Şubesi) Satış Ofisi’nde sürdürmektedir.

1975 yılında kurulan Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. otomotiv ana sanayi firmalarının ve yedek parça piyasasının ihtiyaç duyduğu, otomobil ve hafif ticari araçlar için hidrolik fren sistemlerinin üretim faaliyetlerini Bursa Organiza Sanayi Bölgesi’de gerçekleştirmektedir. Etkili bir üretime ve altyapıya sahip olan Bosch Fren Sistemleri, Türkiye pazarındaki gücünü her geçen gün daha da artırmaktadır. BSH Grubu, 38 fabrikasında ürettiği inovatif beyaz eşya ve ev aletlerini 50 ülkedeki 80 şirketi aracılığıyla tüketicilere ulaştırıyor. Bu 38 fabrikadan en büyüğü ise Çerkezköy, Tekirdağ’da bulunmaktadır. 550.000 m2 alana kurulu Çerkezköy tesisi 6,2 milyon birim üretim kapasitesine sahiptir. 2005 yılından bu yana yaptığı 1 milyar avronun üzerindeki yatırımla, Türkiye’nin yabancı yatırımlı en büyük beyaz eşya şirketi konumunda bulunan BSH Türkiye; markaları Bosch, Siemens, Gaggenau ve Profilo ile enerji verimli ve inovasyonda dünya şampiyonu ürünlerini Türkiye’de geliştiriyor, üretiyor ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya ihraç ediyor.

5

Türkiye'de 5 farklı şehirdeyiz.

Bosch Türkiye Hakkında

Türkiye 2016'da Bosch ile ilgili kesin veriler

Heyecan uyandıran ürün ve hizmetler

Otomobilinizde, evinizde ya da işyerinizde. Bosch teknolojisi yaşamın pek çok alanını şekillendiriyor.

Bosch moblite çözümlerini temsil eden bir otomobil

Mobilite Çözümleri

Mobilite Çözümleri

Araç teknolojilerindeki uzmanlığımızı donanım, yazılım ve servislerle bir araya getiriyoruz.

Bosch moblite çözümlerini temsil eden bir otomobil
Bir çift Bosch Akıllı Ev teknolojisine sahip evlerindeki kanepelerinde rahatça uzanıyor.

Evde Kullanım

Evde Kullanım

Eviniz için günlük hayatı kolaylaştıran çözümler.

Bir çift Bosch Akıllı Ev teknolojisine sahip evlerindeki kanepelerinde rahatça uzanıyor.
Bir çalışan, bir tablet ve Bosch Endüstri 4.0 aletlerini kullanarak üretim bölümündeki süreçleri izliyor.

Sanayi ve Ticaret

Sanayi ve Ticaret

Sanayi ve işletmelere yönelik yenilikçi ürün ve hizmetler.

Bir çalışan, bir tablet ve Bosch Endüstri 4.0 aletlerini kullanarak üretim bölümündeki süreçleri izliyor.

Markalarımız

Hedefimiz, ürün ve hizmetlerimizle insanların hayat kalitesini yükseltecek “yaşam için teknoloji” çözümleri sunmak. Bosch Grubu'nun diğer hangi markalarla günlük yaşamınızı desteklediğini keşfedin:

  1. Bosch
  2. Bosch Otomobil Servisi
  3. Bosch Dizel Merkezi
  4. Rexroth
Robert Bosch'un portresi

Tarihçe

Robert Bosch'un 1886 yılında Stuttgart'ta Hassas Makineler ve Elektrik Mühendisliği Atölyesi'ni kurmasıyla bugün dünya çapında faaliyet gösteren şirketimizin temelleri atıldı. Şirketimiz, ilk günden itibaren inovatif güç ve sosyal bağlılık ile karakterize ediliyor.

Blaichach, Almanya'daki Bosch lokasyonunun yakınındaki akarsu.

Sorumluluk

Bizim için kurumsal sosyal sorumluluk veya sürdürülebilirlik şirketimizin stratejisinin sadece ekonomik değil aynı zamanda ekolojik ve sosyal faktörleri de dikkate alması anlamına geliyor. Bu nedenle ekolojinin, inovasyonun itici gücü olduğuna inanıyoruz.

Stefan Hartung

Uyumluluk

Uyumluluk şirket değerlerimizin ayrılmaz bir parçası. Dünya genelinde geçerli kurallarımız sayesinde, müşteri ve ortaklarımızın yanı sıra çalışanlarımızı ve şirketi korumayı amaçlıyoruz.

Sosyal medya hesaplarımız