Ana içeriğe geç
Bosch Türkiye
Yaşam için teknoloji

Bosch Türkiye

Bosch Türkiye, ‘Mobilite Çözümleri’, ‘Enerji ve Bina Teknolojileri’, ‘Sanayi Teknolojileri’ ve ‘Tüketim Malları’ alanlarında beş ayrı şirket ile İstanbul, Bursa, Kocaeli, Manisa ve Tekirdağ’da faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye’de ilk kez 1910 yılında kurulan bir temsilcilikle faaliyetlerine başlayan Bosch Grubu, ilk fabrikasını 1972 yılında Bursa’da kurmuştur. 2021 yılı finansal sonuçlarına göre 17.900 çalışana sahip olan, 38.2 milyar TL ciro ve 23.7 milyar TL ihracat gerçekleştiren Bosch Türkiye’nin, Bursa, Manisa ve Tekirdağ’da dört Ar-Ge Merkezi ve İstanbul’da Tasarım Merkezi bulunmaktadır. Ülkenin önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçilerinden biri olan Bosch Türkiye bünyesinde;

  • Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Sanayi Ticaret A.Ş.
  • Bosch Rexroth Otomasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. faaliyet göstermektedir.
Bosch Grubu’nun Türkiye’deki en büyük şirketi olan Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş., ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe üretim, geliştirme, satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üç fabrikasında, sektörün önde gelen otomotiv üreticileri için Güç Aktarma Çözümleri üretmektedir. Ayrıca dizel ve benzinli enjektörleri Ar-Ge Merkezi ile yeni teknolojiler geliştirmektedir. Özel makine imalatı ATMO iş kolu; montaj sistemleri, özel makine tasarımı ve imalatı çalışmalarını da Bursa’da sürdürmektedir. Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinin Otomotiv İlk Donanım, Otomotiv Yedek Parça, Elektrikli El Aletleri ve Bina Teknolojileri satış ve eğitim ofisleri ile Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Sanayi Ticaret A.Ş. şirketinin satış organizasyonu ise Küçükyalı’daki Bosch Türkiye ve Orta Doğu Genel Merkez binasında faaliyet göstermektedir. Ayrıca Bosch Türkiye Genel Merkezi’nde grow Start-up platformu ve Tasarım Merkezi de bulunmaktadır. Bosch Türkiye ve Orta Doğu Genel Merkezi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 15 ülkenin merkezi konumundadır. Küçükyalı’daki Genel Merkez binasından yönetilen bölgede, Türkiye’nin yanı sıra Afganistan, Bahreyn, Irak, İsrail, Ürdün, Kuveyt, Umman, Yemen, İran, Suudi Arabistan, Lübnan, Pakistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar bulunmaktadır.

Bosch Termotechnik GmbH, Bosch Grubu'nda termoteknoloji iş kolunu temsil etmektedir. Yaklaşık dört milyar avro cirosu ile enerji verimli sıcak su ve iklimlendirme çözümlerinde dünyanın önde gelen tedarikçisi ve çözüm ortağıdır. Ürün ve faaliyetler; Duvar Tipi Kombiler, Yer Tipi Kazanlar, Sıcak Su, Isı Pompaları, Havalandırma ve İklimlendirme ve Ticari Ürünler olmak üzere altı iş alanını kapsamaktadır. Manisa lokasyonu, Bosch’un global ölçekte en büyük Kombi ve Isıtma cihazları komponentleri geliştirme ve üretim kapasitesine sahiptir. Manisa tesisleri, yaklaşık 1.200 çalışanı ile güçlü geliştirme ve üretim yetkinliklerinde ön plana çıkmaktadır. Bosch Termoteknik, Türkiye ve yurt dışı pazarlarının ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde üretim kapasitesine sahiptir. Üretiminin yüzde 70’i, başta Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere olmak üzere, Kafkaslar, Orta Doğu, Körfez Bölgesi, Latin Amerika ve Uzak Doğu’daki toplam 41 ülkeye ihraç edilen 750’den fazla farklı tipte cihazdan oluşmaktadır. Bosch Manisa Fabrikası, tüm dünyaya yaptığı satışla Türkiye’nin en büyük 43. ihracatçısı, en iyi Ürün Geliştirme Merkezi ve iklimlendirme sektörünün ihracat lideri ünvanına sahiptir.

Bosch Rexroth üstün teknoloji ve benzersiz endüstri bilgisiyle dünya çapında makine ve fabrika mühendisliği çalışmalarını desteklemektedir. Müşterilerine, fabrika otomasyonundan endüstriyel hidrolik ve mobil uygulamalara kadar çok çeşitli sektörlerde; hidrolik, elektrikli tahrik ve kontrol, dişli teknolojileri ve doğrusal hareket ve montaj teknolojilerini tek kaynaktan ulaştırmaktadır. Makinelerin onarımı, bakımı ve modernizasyonu için kapsamlı bir servis hizmeti yelpazesi sunmaktadır. Bosch Rexroth Otomasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bursa ve Gebze olarak mülkiyeti kendine ait olan iki lokasyonda faaliyetlerini sürdürmektedir. Global ve lokal OEM’ler için seri üretim faaliyetleri Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında, Gebze TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesisinde ise müşteriye özel projelerin üretimi ile satış ve servis operasyonları gerçekleştirilmektedir.

1975 yılında kurulan Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. otomotiv ana sanayi firmalarının ve yedek parça piyasasının ihtiyaç duyduğu, otomobil ve hafif ticari araçlar için hidrolik fren sistemlerinin üretim faaliyetlerini Bursa Organiza Sanayi Bölgesi’de gerçekleştirmektedir. Etkili bir üretime ve altyapıya sahip olan Bosch Fren Sistemleri, Türkiye pazarındaki gücünü her geçen gün daha da artırmaktadır. BSH Grubu, 38 fabrikasında ürettiği inovatif beyaz eşya ve ev aletlerini 50 ülkedeki 80 şirketi aracılığıyla tüketicilere ulaştırıyor. Bu 38 fabrikadan en büyüğü ise Çerkezköy, Tekirdağ’da bulunmaktadır. 550.000 m2 alana kurulu Çerkezköy tesisi 6,2 milyon birim üretim kapasitesine sahiptir. 2005 yılından bu yana yaptığı 1 milyar avronun üzerindeki yatırımla, Türkiye’nin yabancı yatırımlı en büyük beyaz eşya şirketi konumunda bulunan BSH Türkiye; markaları Bosch, Siemens, Gaggenau ve Profilo ile enerji verimli ve inovasyonda dünya şampiyonu ürünlerini Türkiye’de geliştiriyor, üretiyor ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya ihraç ediyor.

5

Türkiye'de 5 farklı şehirdeyiz.

Bosch Türkiye

Türkiye'de Bosch hakkında gerçekler ve rakamlar

1910

Türkiye'de ilk temsilcilik

1972

Türkiye'de ilk fabrika

5

farklı lokasyon

Heyecan uyandıran ürün ve hizmetler

Otomobilinizde, evinizde ya da işyerinizde. Bosch teknolojisi yaşamın pek çok alanını şekillendiriyor.

Yönetim Kurulu

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Bursa)

Bosch Rexroth Otomasyon Sanayi ve Tic. A.Ş

Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Sanayi Ticaret A.Ş.

Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Markalarımız

Hedefimiz, ürün ve hizmetlerimizle insanların hayat kalitesini yükseltecek “yaşam için teknoloji” çözümleri sunmak. Bosch Grubu'nun diğer hangi markalarla günlük yaşamınızı desteklediğini keşfedin:

  1. BSH
  2. Bosch
  3. Bosch Otomobil Servisi
  4. Rexroth
Robert Bosch'un portresi

Tarihçe

Robert Bosch'un 1886 yılında Stuttgart'ta Hassas Makineler ve Elektrik Mühendisliği Atölyesi'ni kurmasıyla bugün dünya çapında faaliyet gösteren şirketimizin temelleri atıldı. Şirketimiz, ilk günden itibaren inovatif güç ve sosyal bağlılık ile karakterize ediliyor.

Blaichach, Almanya'daki Bosch lokasyonunun yakınındaki akarsu.

Sorumluluk

Bizim için kurumsal sosyal sorumluluk veya sürdürülebilirlik şirketimizin stratejisinin sadece ekonomik değil aynı zamanda ekolojik ve sosyal faktörleri de dikkate alması anlamına geliyor. Bu nedenle ekolojinin, inovasyonun itici gücü olduğuna inanıyoruz.

Stefan Hartung

Uyumluluk

Uyumluluk şirket değerlerimizin ayrılmaz bir parçası. Dünya genelinde geçerli kurallarımız sayesinde, müşteri ve ortaklarımızın yanı sıra çalışanlarımızı ve şirketi korumayı amaçlıyoruz.

Sosyal medya hesaplarımız