Ana içeriğe geç
Bosch Türkiye
Dünya genelinde Bosch

İlk bakışta Bosch Grubu

Dünya genelinde Bosch Grubu

Ne yapıyoruz?

Bosch Grubu, alanında lider global teknoloji ve hizmet tedarikçisidir. Dünya genelinde yaklaşık 395.000 çalışanımız ile (31 Aralık 2020 itibarıyla), 2020 yılında 71.5 milyar Avro'luk satış gerçekleştirdik. Faaliyetlerimiz dört sektöre ayrılıyor: Mobilite Çözümleri, Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim Malları ve Enerji ve Bina Teknolojileri. Dünyanın önde gelen IoT şirketi olarak; akıllı evler, akıllı şehirler, ağa bağlı mobilite ve sanayi için yenilikçi çözümler sunuyoruz. Sensör teknolojisi, yazılım ve hizmet alanlarındaki tecrübemiz ve IoT bulutumuzu kullanarak müşterilerimize; ağa bağlı, farklı alanları bir arada bulunduran ve tek bir kaynaktan elde edilen çözümler sunuyoruz. Bosch Grubu'nun stratejik amacı, ağa bağlı yaşama yönelik yenilikler sunmak. İnovatif ve heyecan uyandıran ürün ve hizmetlerle dünya genelinde yaşam kalitesini artırmaya devam ediyor, kısaca “Yaşam için Teknoloji” üretiyoruz.

İlk bakışta Bosch

Satış geliri, çalışanlar, lokasyonlar - temel veriler ve ilk bakışta markalarımız

Satış geliri, çalışanlar, lokasyonlar — İlk bakışta Bosch Grubunun gerçekleri ve markaları.

Karşıdan yüklemeler

Bosch ile ilgili güncel bilgileri PDF formatında indirebilirsiniz.

Günümüzde Bosch Kapak Sayfası

Günümüzde Bosch

Kısa ve net bir sunumla Bosch hakkında bilmeniz gerekenler (İngilizce)

Bosch yıllık rapor 2020 kapak sayfası

Yıllık rapor 2020

Şirket profili ve 2020 yıllık raporu (İngilizce)

Sektörler

Bosch "Mobilite Çözümleri" faaliyet alanı. Fotoğrafta, Stuttgart'ta bulunan Mercedes-Benz Müzesi'nin otoparkı görülüyor. Burası, Bosch'un dünya çapında otonom vale hizmeti yani sürücüsüz park etme hizmetini sunduğu ilk mekan!

Mobilite Çözümleri

Mobilite Çözümleri

Bosch Grubu'nun ana faaliyet alanı olan Mobilite Çözümleri, toplam satışların yüzde 59'unu oluşturuyor. Bosch, önde gelen otomotiv sektörü tedarikçileri arasında yer alıyor. Söz konusu faaliyet alanında, sürdürülebilir, güvenli ve ilham verici bir gelecek mobilitesi vizyonu temel alınıyor. Otomotiv sektörü orijinal ürün üreticisi olarak Bosch geniş bir faaliyet yelpazesine sahip. Bu alandaki faaliyetler kurumsal olarak Güç Aktarma Çözümleri, Şasi Sistemleri Kontrolü, Elektrikli Tahrik Sistemleri, Otomotiv Elektroniği, Otomotiv Direksiyon Sistemleri ve 2021 yılı başında yeni kurulmuş olan Etki Alanları Arası Yazılım ve Elektronik Çözümleri bölümleri tarafından üstleniliyor. Orijinal ürün üretimi alanı dışındaki diğer bölümler de Otomotiv Satış Sonrası, Bağlantılı Mobilite Çözümleri ve Bosch eBike Sistemleri. Ayrıca iki tekerlekli araçlar, ticari araçlar, arazi araçları ve mühendislik hizmetleri faaliyetleri de yine bu alana ait faaliyetler arasında yer alıyor. Bosch, otomotiv sektöründeki köklü değişime, sentetik e-yakıt da dahil olmak üzere özellikle de tahrik teknolojisinin teknolojiden bağımsız bir şekilde daha da geliştirilmesi yoluyla yanıt veriyor. Bosch'un yakıt hücreleri de dahil olmak üzere elektromobilite alanında sadece 2020 yılında yaptığı ilk yatırımlar, yaklaşık 500 milyon avroya ulaştı. Bosch ayrıca, 1. ve 2. otomasyon seviyelerine sahip sürücü destek sistemlerini sürekli olarak geliştirmeye devam ediyor, "Highway Assist - hands free" sistemleri üzerinde çalışıyor ve SAE 3. ve 4. seviye otomatik sürüş fonksiyonları geliştiriyor. Etki Alanları Arası Yazılım ve Elektronik Çözümleri ile de Bosch kendini, otomotiv sektöründeki hızla büyüyen yazılım ve elektronik sistemler piyasasındaki değişen gereksinimlere hazırlıyor.

Bosch "Mobilite Çözümleri" faaliyet alanı. Fotoğrafta, Stuttgart'ta bulunan Mercedes-Benz Müzesi'nin otoparkı görülüyor. Burası, Bosch'un dünya çapında otonom vale hizmeti yani sürücüsüz park etme hizmetini sunduğu ilk mekan!
Bosch "Sanayi Teknolojileri" faaliyet alanı. Geleceğin fabrikası işte böyle görünüyor: Bosch Rexroth sayesinde fabrikalarda kesintisiz ve kapsayıcı bir ağ iletişimi sağlanıyor.

Sanayi Teknolojileri

Sanayi Teknolojileri

2020 yılında Sanayi Teknolojileri faaliyet alanı, Bosch Grubu‘nun toplam satışlarının yüzde 7'sini oluşturdu. Sanayi Teknolojileri faaliyet alanındaki ana konu, her tür ve boyuttaki makine ve sistemlerin verimli ve güçlü bir şekilde hareketini sağlayan tahrik ve kontrol teknolojilerinde uzmanlık.. Tahrik ve Kontrol Teknolojileri, mobil uygulamalar, tesis inşası ve mühendisliğinin yanı sıra fabrika otomasyonu pazar segmentlerinde küresel çerçevede edinilen uygulama deneyimlerini bir araya getiriyor. Akıllı bileşenler, müşteriye özel tasarlanmış sistem çözümleri ve hizmetleri ile Tahrik ve Kontrol Teknolojileri, tamamen ağa bağlanabilen uygulamalar için gerekli olan koşulları yaratıyor. Müşterilerine, hidrolik, elektrikli tahrik ve kontrol teknolojisi, dişli teknolojisinin yanı sıra nesnelerin interneti yazılım ve arayüzleri de dahil olmak üzere lineer ve montaj teknolojisi uygulamaları sunuyor. Hizmetlerini temel olarak Bosch dahilinde sunan montaj sistemleri sağlayıcısı Robert Bosch Manufacturing Solutions GmbH, esnek, ölçeklenebilir montaj konseptleri, test ve proses teknolojisi alanında özel çözümler ve bunlarla ilgili hizmetler geliştiriyor. Sanayi Teknolojileri faaliyet alanına dahil olan bir ürün alanı da, Endüstri 4.0 temelli bakış açısıyla dahili ve harici müşteriler için yazılım çözümleri geliştiren ve projeler yürüten "Bosch Bağlantılı Endüstri".

Bosch "Sanayi Teknolojileri" faaliyet alanı. Geleceğin fabrikası işte böyle görünüyor: Bosch Rexroth sayesinde fabrikalarda kesintisiz ve kapsayıcı bir ağ iletişimi sağlanıyor.
Bosch "Tüketim Malları" faaliyet alanı. Fotoğrafta, Bosch Professional X-LOCK Cleaning Disc temizleme diskinin kullanımı görülüyor.

Dayanıklı Tüketim Malları

Dayanıklı Tüketim Malları

Bosch Tüketim Malları faaliyet alanı, 2020 yılında Bosch Grubu toplam satışlarının yüzde 26'sını oluşturdu. Bu alana, elektrikli aletler ve bahçe aletleri, elektrikli alet aksesuarları ve ölçüm teknolojisi ürünleri sunan Elektrikli El Aletleri iş kolu da dahil. Bölümün geniş ürün yelpazesi, hem profesyonel kullanıcılara hem de "kendin yap" (DIY) pazarına yönelik ürünlerden oluşuyor. Bölümün odak noktasında yer alan yüksek performanslı ve kullanımı rahat akülü cihazların yanı sıra ağa bağlı cihaz ve hizmetler de her geçen gün bölümün odak noktası haline geliyor.. Elektrikli El Aletleri iş kolunda izlenilen stratejinin ana hatlarını, yüksek düzeyde inovasyon, dijitalleşmenin daha da ileriye götürülmesi, güçlü markalar, çevrimiçi ticaretin sürekli genişletilmesi ve gelişmekte olan ülkelerdeki genişlemeoluşturuyor. Bu bağlamda, "kullanıcı deneyimi", başka bir ifadeyle ürün ve hizmet geliştirmede kullanıcı ihtiyaçlarına odaklanma, belirleyici bir başarı faktörü. Tüketim Malları faaliyet alanındaki bir diğer şirket de, modern, enerji tasarruflu ve giderek daha kapsamlı bir şekilde ağa bağlanan ev aletleri yelpazesini sunan BSH Hausgeräte GmbH şirketi. Ürün portföyü, çamaşır makineleri ve kurutma makinelerinden buzdolapları ve donduruculara, fırın, davlumbazlar ve bulaşık makinelerinden elektrikli süpürgeler, kahve makineleri ve mutfak makineleri gibi küçük ev aletlerine kadar uzanıyor. BSH Hausgeräte şirketinin stratejisi, ürün yeniliklerine, bağlantıyla mümkün kılınan hizmetlere ve dijital iş modellerinin genişletilmesine odaklanıyor. "Home Connect" ile ev aletleri dijital platformuna sahip bir ekosistem sunan BSH Hausgeräte, sayısız ortakla da iş birlikleri yürütüyor. Bu bağlamda doğrudan tüketici temasının daha da geliştirilmesi için dijitalleşmenin sunduğu olanakların kullanımı hedefleniyor.

Bosch "Tüketim Malları" faaliyet alanı. Fotoğrafta, Bosch Professional X-LOCK Cleaning Disc temizleme diskinin kullanımı görülüyor.
Bosch "Enerji ve Bina Teknolojileri" faaliyet alanı. Fotoğrafta, Bosch spexor mobil güvenlik asistanı görülüyor.

Enerji ve Bina Teknolojileri

Enerji ve Bina Teknolojisi

2020 yılında Enerji ve Bina Teknolojileri faaliyet alanı, Bosch Grubu toplam satışlarının yüzde 8'ini oluşturdu. Bu faaliyet alanına ait birim olan Bina Teknolojileri'nin iki ana alanı mevcut: küresel düzeydeki güvenlik ve iletişim çözümleri ile bölgesel düzeydeki sistem entegrasyonu. Ayrıcabazı ülkelerde bina güvenliği, enerji verimliliği ve bina otomasyonu konularında müşterelere özel çözüler sunuluyor. Her iki birimin de odağında ticari bina ve altyapı projeleri yer alıyor. Ürün üretimi bölümü portföyü, videolu izleme, izinsiz giriş algılama, yangın algılama ve acil durum anons sistemlerinin yanı sıra giriş kontrolü ve profesyonel ses ve konferans sistemlerini de içeriyor. Termoteknoloji iş kolu, müşterilerine dünya çapında ısıtma ve iklimlendirme, sıcak su ve merkezi olmayan enerji yönetimi çözümleri sunuyor. Bu bağlamdaki iş alanları arasında, ısıtma ve iklimlendirme sistemlerinin yanı sıra konutlar için enerji yönetimi, sıcak su hazırlama ve ticari ve endüstriyel ısıtma ve klima sistemleri için sistem tasarımı yer alıyor. CO2 emisyonlarının azaltılmasına yönelik gereksinimlerin her geçen gün daha da zorlu hale gelmesi nedeniyle, elektrifikasyon ve yenilenebilir enerji kaynakları, giderek daha da önem kazanıyor. Bu bağlamda, mevcut ürünlerin verimliliğinin artırılması ve cihazların bağlantı kapasitelerinin yükseltilmesinin yanı sıra yeniliğe de odaklanıyor. Bosch Küresel Hizmet Çözümleri bölümü, öncelikli olarak otomotiv, finansal hizmetler ve lojistik sektörlerindeki müşteriler olmak üzere, bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki müşterilere de iş süreçleri ve çözümler sunuyor. Robert Bosch Smart Home GmbH şirketi ise özel haneler için ağa bağlı ve mobil uygulama kontrollü çözümler sunuyor

Bosch "Enerji ve Bina Teknolojileri" faaliyet alanı. Fotoğrafta, Bosch spexor mobil güvenlik asistanı görülüyor.

Şirket yapısı ve organizasyon

Robert Bosch GmbH şirketinin ortaklık yapısı, Bosch Grubu'nun ticari girişim bağımsızlığını garanti altına alıyor. Bu sayede şirketin uzun vadeli planlama yapabilmesi ve gelecek için önemli yatırımlara bugünden girişebilmesi mümkün kılınıyor. Robert Bosch GmbH şirketinin %94'lük sermaye payı, kar amacı gütmeyen bir kurum olan Robert Bosch Vakfı’na (Robert Bosch Stiftung GmbH) ait. Sermayenin geri kalan payıysa bir Bosch ailesi şirketinin ve Robert Bosch GmbH şirketinde bulunuyor. Oy hakkı çoğunluğu, ticari girişim ortağı fonksiyonunu üstlenen Robert Bosch Industrietreuhand KG şirketinde bulunmaktadır.

Robert Bosch Vakfı

Bir zamanlar Robert Bosch'un yaşadığı ev olan, Stuttgart'taki Robert Bosch Vakfı ofis binası

Robert Bosch Vakfı, kurulduğu 1964 yılından bu yana, kurucusunun kamu yararına çalışma hedefini sürdürmeye devam ediyor. Sağladığı finansmanlarla toplumsal alandaki zorluklar için uygulanabilir çözümlerin geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Bunun için kendi projelerini gerçekleştiriyor, ortaklıklar kuruyor ve üçüncü tarafların girişimlerini destekliyor. Vakıf, çalışmalarını bir Robert Bosch GmbH ortağı olarak aldığı kar paylarından finanse ediyor.

Sosyal medya hesaplarımız