Ana içeriğe geç
Bosch Türkiye
Dünya genelinde Bosch

İlk bakışta Bosch Grubu

Dünya genelinde Bosch Grubu

Ne yapıyoruz?

Bosch Grubu, dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden biridir. Dünya genelinde yaklaşık 428.000 çalışana sahiptir (31 Aralık 2023 itibarıyla). Şirket, 2023 yılında 91,6 milyar Euro'luk satış gerçekleştirdi. Bosch'un faaliyetleri dört sektöre ayrılıyor: Mobilite, Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim Malları ve Enerji ve Bina Teknolojisi. Dünyanın önde gelen IoT şirketlerinden biri olarak Bosch; akıllı evler, Endüstri 4.0 ve ağa bağlı mobilite için yenilikçi çözümler sunmaktadır. Bosch, sürdürülebilir, güvenli ve heyecan verici mobilite vizyonunu takip ediyor. Şirket; sensör teknolojisi, yazılım ve hizmet alanlarındaki tecrübesi ve kendi IoT bulutunu kullanarak müşterilerine; ağa bağlı, farklı alanları bir arada bulunduran ve tek bir kaynaktan elde edilen çözümler sunabiliyor. Bosch Grubu’nun stratejik hedefi ya yapay zeka (AI) içeren ya da yapay zeka yardımıyla geliştirilmiş veya üretilmiş olan ürünler ve çözümler ile ağa bağlı yaşamı kolaylaştırmaktır. Bosch, yenilikçi olan ve büyük bir ilgi gören ürünler ve servislerle dünya genelinde yaşam kalitesini iyileştirmektedir. Kısacası Bosch, ‘Yaşam için teknoloji’ sunuyor.

İlk bakışta Bosch

Satış geliri, çalışanlar, lokasyonlar - temel veriler ve ilk bakışta markalarımız
(31 Aralık 2023 rakamlar | yuvarlanmış değerler)

Dünya çapında 429.400

çalışan

91,6

milyar Euro satış geliri

90.100

dünya çapında ARGE çalışanı

Yaklaşık 60 ülkede, 468’den fazla

bağlı bölgesel şirket

4,6

milyar Euro faaliyetlerden elde edilen FVÖK

7,3

milyar Euro’luk ARGE harcaması

Karşıdan yüklemeler

Bosch ile ilgili güncel bilgileri PDF formatında indirebilirsiniz.

Günümüzde Bosch Kapak Sayfası

Günümüzde Bosch

Kısa ve net bir sunumla Bosch hakkında bilmeniz gerekenler (İngilizce)

Bosch yıllık rapor 2022 kapak sayfası

Yıllık rapor 2023

Şirket profili ve 2023 yıllık raporu (İngilizce)

Sektörler

Şirket yapısı ve organizasyon

Robert Bosch GmbH şirketinin ortaklık yapısı, Bosch Grubu'nun ticari girişim bağımsızlığını garanti altına alıyor. Bu sayede şirketin uzun vadeli planlama yapabilmesi ve gelecek için önemli yatırımlara bugünden girişebilmesi mümkün kılınıyor. Robert Bosch GmbH şirketinin %94'lük sermaye payı, kar amacı gütmeyen bir kurum olan Robert Bosch Vakfı’na (Robert Bosch Stiftung GmbH) ait. Sermayenin geri kalan payıysa bir Bosch ailesi şirketinin ve Robert Bosch GmbH şirketinde bulunuyor. Oy hakkı çoğunluğu, ticari girişim ortağı fonksiyonunu üstlenen Robert Bosch Industrietreuhand KG şirketinde bulunmaktadır.

  • Robert Bosch GmbH şirketi ortakları. Hisse dağılımı: %1 Robert Bosch GmbH, %5 ERBO II GmbH/Bosch ailesi, %94 Robert Bosch Stiftung GmbH
  • Robert Bosch GmbH şirketi ortakları. Oy hakkı dağılımı: %7 Bosch ailesi, %93 Robert Bosch Industrietreuhand KG

Robert Bosch Vakfı

Bir zamanlar Robert Bosch'un yaşadığı ev olan, Stuttgart'taki Robert Bosch Vakfı ofis binası

Robert Bosch Vakfı, kurulduğu 1964 yılından bu yana, kurucusunun kamu yararına çalışma hedefini sürdürmeye devam ediyor. Sağladığı finansmanlarla toplumsal alandaki zorluklar için uygulanabilir çözümlerin geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Bunun için kendi projelerini gerçekleştiriyor, ortaklıklar kuruyor ve üçüncü tarafların girişimlerini destekliyor. Vakıf, çalışmalarını bir Robert Bosch GmbH ortağı olarak aldığı kar paylarından finanse ediyor.